تفکیک زباله

کمپینی برای افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت جداسازی زباله‌های تر و خشک در مبدا

مریم از صبحانه درست کردن برای خانواده‌اش لذت می‌برد. اما مثل هر ایرانی دیگر، او روزانه 800 گرم زباله تولید می‌کند که برابر است با دور ریختن 15 عدد تخم مرغ در روز!

مریم از خرید کردن لذت می‌برد، اما همیشه بعد از خرید،‌ تعدادی پلاستیک به همراه دارد. او با دور ریختن تمام پلاستیک‌ها در تولید 5000 تن پلاستیک که روزانه سر از محل‌ های دفن زباله در می‌آورند، سهیم می‌شود. این مقدار برابر است با وزن 67،100 نفر!

مریم به نوشیدن چای بعد از ظهر همراه با شکلات علاقه دارد. اما تمام پسماند چای همراه با زباله شکلات به سطل آشغال ریخته می‌شود.

زباله‌های تر و خشک چه درصدی از سطل‌های زباله ما را پر می‌کنند؟

در تهران، از 1500 تن سبزیجاتی که روزانه به شهر راه پیدا می‌کنند، 54 درصد راهی زباله‌ها می‌شوند. این مقدار برابر است با مصرف سبزیجات مریم در مدت 7 سال!

مریم می‌تواند به بازیافت زباله‌ها کمک کند. تنها کاری که لازم است انجام دهد، این است که باید ۲ سطل زباله در منزل داشته باشد. یک سطل مخصوص زباله‌های تر و سطل دیگری مخصوص زباله‌های خشک.

زباله‌های تر

مواد غذایی، میوه، سبزی‌جات، لبنیات

زباله‌های خشک

پلاستیک،‌ کاغذ، آهن، شیشه، پارچه، چوب

مریم با تفکیک کردن زباله‌ها،‌ به کودکان خیابانی که بین تا 10٪ تفکیک زباله‌های تهران را انجام می‌ دهند،‌ کمک می‌کند و باعث منبع درآمدی برایشان می‌شود. و یا با تحویل دادن زباله‌های خشک به ایستگاه‌های بازیافت،‌ به بازیافت زباله و در نهایت به پاکیزگی محیط زیست خود کمک می‌کند.

Woman recyclingIllustration of a woman recycling

از خودمان شروع کنیم. تفکیک زباله را از خانه‌ خود آغاز کنیم!

Story backgroundBackground for the whole pageStory backgroundBackground for the whole page